SEO optimizācija, Meklētājprogrammas optimizācija (Search Enginne Optimization (SEO))

SEO optimizācija, Meklētājprogrammas optimizācija ir process, kas ietekmē tīmekļa vietnes vai tīmekļa lapas redzamību tīmekļa meklētājprogrammas neapmaksātos rezultātos, kurus bieži dēvē par “dabīgiem”, “organiskiem” vai “nopelnītiem” rezultātiem. Kopumā  tie ir rezultāti, kuri ir agrākie (vai augstākie meklēšanas lapā) un biežākie meklēšanas rezultātu sarakstā, tie arī saņems vairāk apmeklētāju no meklētājprogrammas lietotājiem, kurus vēlāk var pārveidot par klientiem. Meklētājprogrammas optimizācija attiecas uz dažādiem veidiem, tostarp attēlu un video meklēšanu, akadēmisko meklēšanu, ziņu meklēšanu un specifisku nozaru meklēšanu. No vietējās meklētājprogrammas optimizācijas tā atšķiras ar to, ka tā ir vērsta uz to, lai optimizētu uzņēmuma tiešsaistes klātbūtni, lai tīmekļa lapas tiktu rādītas meklētājprogrammās, kad lietotājs meklē produktus vai pakalpojumus vietējā meklēšanā.

Kā mārketinga stratēģija SEO aplūko, kā meklētājprogramma darbojas, ko cilvēki meklē, kādi ir meklēšanas kritēriji un atslēgvārdi, un kuras meklētājprogrammas lieto mērķauditorija. Mājas lapas optimizācija var ietvert tās satura, HTML un saistītās kodēšanas, lai palielinātu tās atbilstību konkrētiem vārdiem un novērstu šķēršļus meklētājprogrammas indeksācijas darbībās. Vietnes reklamēšana, lai palielinātu atpakaļsaišu vai ienākošo saišu skaitu, ir vēl viena meklētājprogrammas optimizācijas taktika. Līdz 2015.gadam mobilās meklēšanas rezultāti bija pārsnieguši darbvirsmas meklēšanu. Google izstrādā un veicina mobilo meklēšanu kā visu produktu nākotni. Kā atbildi daudzas kompānijas veido atšķirīgas pieejas stratēģijām interneta vidē.

seo optimizācija mājas lapa wordpress

SEO optimizācija Vēsture

Seo optimizācija vēsture mājas lapu veidotāji un satura veidotāji sāka optimizēt mājas lapas 90.gadu vidū, jo pirmās meklētājprogrammas veidoja agrīno katalogu interneta vidē. Sākotnēji visiem mājas lapu veidotājiem bija nepieciešams tikai iesniegt mājas lapas adresi vai URL dažādiem dzinējiem, kuri nosūta “zirnekli”, lai indeksētu lapu, izņemtu saites uz citām lapām no tās un atgrieztu informāciju, kas atrodama lapā. Process ietver meklētājprogrammu zirnekli, lejupielādējot lapu un saglabājot to meklētājprogrammas serverī. Otra programma, kas tiek dēvēta par indeksētāju, izraksta informāciju par lapu, piemēram, iekļautos vārdus, kur tie atrodas, konkrēto vārdu nozīmi, kā arī visas saites, kuras mājas lapa satur. Tad visa informācija tiek ievietota plānotājā, lai veiktu meklēšanu vēlāk.

Vietņu īpāsnieki atzina augsta ranga un redzamības vērtību meklētājprogrammas rezultātos, radot iespēju meklētājprogrammu speciālistiem. Meklēšanas algoritma agrīnās versijas balstijās uz tīmekļa pārziņa sniegto informāciju, kā piemēram, atslēgvārdu tagus vai indeksa failus tādos dzinējos kā ALIWEB. Meta tagi sniedz virzienu katras mājas lapas saturam. Tomēr tika atklāts, ka metadatu izmantošana indeksēšanas lapās ir māzāk uzticama, jo tīmekļa pārziņa atslēgvārdu izvēlē var būt maldinoša un nepatiesa vietnes faktiskā satura atspoguļojumā. Neatbilstoši un nepilnīgi dati meta tagos var izraisīt nepatiesu rangu meklēšanā. Mājas lapu veidotāji arī manipulēja dažādas īpašības HTML kodā, cenšoties labi klasificēties meklētājprogrammās.

Paļaujoties uz tādiem faktoriem, kā atslēgvārdu blīvums, kas bija tikai tīmekļa pārziņu kontrolē, agrīnās meklētājprogrammas cieta no ļaunprātīgas izmantošanas un ranga manipulācijām. Lai lietotājiem sniegtu vislabākos rezultātus, meklētājprogrammām bija jāpielāgojas, lai nodrošinātu, ka rezultātu lapās tiek rādīti visatbilstošākie meklēšanas rezultāti, nevis nesaisītas lapas, kuras tika pildītas ar neskaitāmiem atslēgvārdiem. Tas nozīmēja pāreju no liela terminu blīvuma uz visaptverošu procesu semantisku signālu iegūšanai. Ņemot vērā to, ka meklētājprogrammas panākumus un popularitāti nosaka tās spēja radīt visatbilstošākos rezultātus jebkurai konkrētai meklēšanai, slikta kvalitāte vai neatbilstoši meklēšanas rezultāti var rezultēties ar to, ka lietotāji lieto citu meklēšanas avotu. Meklētājprogrammas atbildēja izstrādājot daudz sarežģītākus rangu algoritmus, ņemot vērā papildus faktorus, ar kuriem tīmekļa pārziņiem bija grūtāk manipulēt.

Uzņēmumi, kuri izmanto pārāk agresīvas metodes, no meklēšanas rezultātiem var tikt izslēgtas. Galvenās meklētajprogrammas mūsdienās sniedz informāciju un vadlīnijas, lai palīdzētu optimizēt vietni. Piemēram, Google vietņu karšu programma ir paredzēta, lai palīdzētu tīmekļa pārziņiem uzzināt, vai Google rada problēmas ar vietnes indeksēšanu, kā arī sniedz datus par Google vietnes apmeklējumu. Bing piedāvā iespēju iesniegt vietnes karti un tīmekļa plūsmas, dod iespēju noteikt programmas ātrumu un izsekot tīmekļa lapu rādītāju statusu.

seo optimizācijas vēsture wordpress mājas lapai

SEO optimizēšana meklētājprogrammu optimizēšanas metodes

Indeksēšana

SEO optimizēšāna meklētājprogrammas izmanto sarežģītus algoritmus, lai minētu, kādas mājas lapas lietotājs meklē. Vadošās meklētājprogramaas, piemēram, Google, Bing un Yahoo!, izmanto rāpuļprogrammas, lai atrastu savas algoritmiskās meklēšanas rezultātu lapas. Lapas, kas ir saistītas ar citām meklētājprogrammau indeksētajām lapām, nav jāiesniedz, jo tās tiek atrastas automātiski. SEO rāpuļprogrammas var apskatīt dažādus faktorus, veicot vietnes rāpuļošanu. Ne katra lapa tiek indeksēta ar meklētājprogrammām. Lapu attālums no vietnes saknes kataloga var būt arī faktors, vai lapas tiek pārmeklētas vai nē.

SEO optimozācijas pārmeklēšanas novēršana

Lai izvairītos no nevēlamā satura meklēšanas indeksos, tīmekļa pārziņi var norādīt, ka “zirnekļi” nemeklē noteiktus failus vai katalogus, izmantojot domēna saknes katalogu robots.txt failos. Turklāt mājas lapu var vienkārši izslēgt no SEO datubāzes, izmantojot specifisku meta tagu. Tad robots.txt tiek analizēts un uzdod norādījumus par to, kuras lapas netiek pārmeklētas. Tā kā SEO rāpuļprogramma var saglabāt šī faila kopiju, dažreiz tas var pārmeklēt lapas, kurās tīmekļa pārzinis nevēlas veikt pārmeklēšanu. Tās parasti neļauj rādīt rāpuļprogrammu ielogošanos konkrētā lapā, piemēram, iepirkšanās ratiņi un lietotāja specifisks saturs kā meklēšanas rezultāti no iekšējām meklēšanām.

SEO optimizēšānas nozīmes palielināšana

Dažādas metodes var palielināt tīmekļa lapas nozīmīgumu meklēšanas rezultātos. Krustu veidošana starp vienā un tajā pašā vietnes lapā, lai nodrošinātu vairāk saišu uz svarīgām lapām, var uzlabot tās redzamību. Saturs, kurā iekļauta bieži meklētā atslēgvārdu frāze, lai tas būtu saistīts ar dažādiem meklēšanas vaicājumiem, parasti palielina satiksmi. Satura atjaunināšana, lai meklētājaprogrammas pārmeklētu saiti, bieži var piešķirt papildus nozīmi lapai. Attiecīgo atslēgvārdu pievienošanas tīmekļa lapas metadatos, ieskaitot virsraksta tagam un meta aprakstam, parasti uzlabo vietnes meklēšanas atbilstību, tādējādi palielinot plūsmu. Vietņu URL normalizēšana, izmantojot vairākus URL, izmantojot kanonisko saišu elementu vai 301 novirzīšanu, var palīdzēt nodrošināt to, ka saites ar dažādām URL versijām tiek iekļautas lapas saišu popularitātes rādītājā.

SEO optimizācija un tās veidi, baltā cepures tehnika pret melno cepures tehniku (Black hat SEO and White hat SEO)

Meklētājprogrammu optimizēšanu var iedalīt divās plašās kategorijās: metodes, ko meklētājprogrammas iesaka kā laba dizaina sastāvdaļu, un metodes, kuras meklētājprogramma neapstiprina. Meklētājprogrammas cenšas mazināt pēdējo ietekmi, tostarp spamu indeksēšanu. Industrijas komentētāji ir klasificējuši šīs metodes un praktizētājus, kuri izmanto to vai nu kā baltās cepures SEO, vai melnās cepures SEO. Baltās cepures mēdz gūt rezultātus, kuri ilgst ilgu laiku, savukārt melnās cepures paredz, ka viņu vietnes var tikt uz laiku vai patstāvīgi aizliegtas, kad meklētājprogrammas atpazīst to, ko viņi dara.

Meklētājprogrammu optimizēšanas metode tiek uzskatīta par balto cepuri, ja tā atbilst meklētājprogrammu vadlīnijām un nav saisīta ar krāpšanu. Tā kā meklētājprogrammu vadlīnijas nav rakstītas kā virkne noteikumu vai baušļu, ir ļoti svarīgi to saprast. Baltās cepures meklētājprogrammu optimizēšana ir ne tikai par sekojošajām pamatnostādnēm, bet arī par to, lai saturs, ko meklētājprogramma indeksē un pēc tam ierondo, ir tāds pats, ko redzēs lietotājs. Balto cepuru ieteikums tiek apkopots kā satura radīšana lietotājiem, nevis meklētājprogrammām, un pēc tam šo saturu viegli padarot pieejamu “zirnekļiem”, nevis mēģināt apmānīt algoritmu no tā paredzētajiem mērķiem. Baltā cepure meklētajprogrammu optimizēšanas daudzējādā ziņā ir līdzīga tīmekļa attīstībai, kas veicina pieejamību, lai gan abi nav identiski.

SEO optimizācija (Black hat SEO)

Melnās cepures meklētājprogrammu optimizēšana cenšas uzlabot klasifikāciju tādos veidos, ko meklētājprogrammas noraida vai saista ar krāpšanu. Viena no melnās cepures metodēm izmanto tekstu, kas ir slēpts vai nu kā fona krāsā līdzīgs teksts, neredzamā divā vai pozicionēts ārpus ekrāna. Cita metode nodrošina lapu atkarībā no tā, vai lapu pieprasa lietotājs vai meklētājprogramma – tehnika, kas pazīstama kā maskēšanās.

Cita kategorija, kas tiek dažreiz lietota, ir pelēkās cepures meklētājprogrammas optimizēšana (SEO). Tas ir starp melno un balto cepuru pieeju, kur izmantotās metodes nepieļauj vietnes sodīšanu, tomēr nenodrošina lietotājiem kvalitatīvu saturu, vēršot uzmanību uz meklētājprogrammas klasifikācijas uzlabošanu.

Meklētājprogrammas var sodīt vietnes, kuras tās atklāj, izmantojot melnās cepures metodes, vai nu samazinot rangu vai pilnībā izslēdzot to sarakstu no savām datu bāzēm. Šādas metodes var automātiski piemērot meklētājprogrammu algoritmiem vai manuāli vietnei pārskatīt. Viens no piemēriem bija 2005.gadā, kad Google izņēma BMW Germany un Ricoh Germany saites maldinošu darbību izmantošanas dēļ. Abas kompānijas atvainojās un izmainīja savas lapas, un Google atjaunoja tās Google meklēšanas katalogā.

SEO optimizācijas Rīgā mājas lapai

SEO optimizācija kā mārketinga stratēģija

Meklētājprogrammu optimizēšana nav piemērota stratēģija katrai vietnei, un citas interneta mārketinga stratēģijas var būt efektīvākas, piemēram, maksas reklamēšana, izmantojot maksas par klikšķi (PPC) kampaņas atkarībā no vietnes operatora mērķiem. Meklētājprogrammas mārketings (SEM) ir meklētājprogrammu reklāmu kampaņu izstrādes, palaišanas un optimizācijas prakse. Tā atšķirība no SEO visvienkāršāk tiek attēlota kā starpība starp apmaksātu un neapmaksātu prioritāro rangu meklēšanas rezultātos. Tās nolūkos ir izcelt savu nozīmīgumu, tāpēc vietņu izstrādātājiem SEM  ir jāuzskata par ārkārtīgi svarīgu, ņemot vērā PageRank redzamību, jo tie visvairāk virza uz meklēšanas primāro sarakstu. Veiksmīga interneta mārketinga kampaņa var arī būt atkarīga no augstas kvalitātes tīmekļa vietņu izveides, lai iesaistītu un pārliecinātu, izveidotu analīzes programmas, lai vietņu īpašnieki varētu novērtēt rezultātus un uzlabotu vietnes reklāmguvumu līmeni.

SEO optimizēšana, meklētājprogrammas optimizēšana var radīt atbilstošu peļņu ieguldījumiem. Tomēr meklētājprogrammās netiek apmaksāta dabiskās meklēšanas datuplūsma, to algoritmi mainās, un nav nekādu garantiju, ka tiks turpināta tālāka nodošana. Tādēļ, ka trūkst garantiju un noteiktības, bizness, kas lielā mērā balstās uz meklētājprogrammu datuplūsmu, var ciest lielus zaudējumus, ja meklētājprogrammas pārstāj nosūtīt apmeklētājus. Meklētājprogrammas var izmainīt algoritmus, ietekmējot vietnes izvietojumu, iespējams izraisot nopietnu lietotāju plūsmas zudumu. Kā gudra uzņēmējdarbības prakse tiek uzskatīta, ka vietņu operatori atbrīvojas no atkarības no meklētājprogrammas datuplūsmas.

Papildus pieejamībai, kas attiecas uz tīmekļa rāpuļprogrammām (skatīt iepriekš), lietotāju tīmekļa pieejamība ir kļuvusi arvien svarīgāka par SEO.

seo optimizācijas intereneta marketeinga strateģija

SEO optimizācija starptautiskie tirgi

SEO Optimizācijas metodes ir ļoti pielāgotas dominējošajām meklētājprogrammām mērķa tirgū. Meklētājprogrammu tirgus daļas tirgū atšķiras atkarībā no konkurences. No 2007.gada Google ir dominējošā meklētājprogramma visā pasaulē.

Kopš 2009.gada ir tikai daži lieli tirgi, kuros Google nav vadošā meklētājprogramma. Lielākajā daļā gadījumu, kad Google nepiedalās noteiktā tirgū, tas atpaliek no vietējā spēlētāja. Nozīmīgākie piemēri ir Ķīna, Japāna, Dienvidkoreja, Krievija un Čehija, kur attiecīgi Baidu, Yahoo! Japāna, Naver, Yandex un Seznam ir tirgus līderi.

SEO optimizācija veiksmīgai meklēšanas optimizācijai startptautiskajos tirgos var būt nepieciešams profesionāls tulkojums tīmekļa lapās, domēna vārda reģistrācija ar augstākā līmeņa domēnu mērķa tirgū un tīmekļa hostingu, kas nodrošina vietējo IP adresi. Pretējā gadījumā meklēšanas optimizācijas galvenie elementi būtībā ir vienādi neatkarīgi no valodas.